12. "BİN NEFES BİR SES" ULUSLARARASI TÜRKÇE TİYATRO YAPAN ÜLKELER FESTİVALİ BAŞLIYOR!

25 Mart 2019

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Konya Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü olarak bu yıl 18-28 Nisan 2019 tarihleri arasında 12.sini gerçekleştireceğimiz Devlet Tiyatroları-Konya “BİN NEFES BİR SES” Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’ni (7) misafir ülke tiyatro grubu ve (2) Devlet Tiyatrosu grubu ile birlikte büyük bir şölene çevirmenin mutluluğunu yaşayacağız.

2008 yılında ilkini gerçekleştirmiş olduğumuz “BİN NEFES BİR SES” Uluslararası Türkçe Tiyatro yapan Ülkeler Festivali bu yıla kadar (21) farklı ülke (100)’ü aşkın farklı tiyatro grubunu bir araya getirip kültürel kaynaşmaya ve etkileşime imkan sağlıyor olması açısından da uluslararası platformda önemini arttırmıştır.

12.si gerçekleştirilecek festivalimizde bu yıl, ev sahibi ülke olarak Türkiye, Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nün “Pembe Panjurlu Aşk” ve Konya Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nün “Gus İle Yemek Saati” adlı oyunları sahneleyecektir.

Misafir ülkelerimiz ise;

-Kazakistan Cumhuriyeti - “Jibek” (Aşk Efsanesi)
-Kosova Cumhuriyeti - “Gör Bak Neler Olacak Şimdi”
-Azerbaycan Cumhuriyeti - “Hellados”
-Bulgaristan Cumhuriyeti -  “Alaaddin" - (Çocuk Oyunu)
-Bulgaristan Cumhuriyeti - “Ezop” (Tilki ile Üzüm)
-Kabardino-Balkarya Cumhuriyeti (R.F.) -  “Doktor Filozofi”
-Yunanistan - “Bana Bir Şeyhler Oluyor”
-Irak - “Bohça”

adlı oyunlarıyla festivalimize renk katacaklardır.

(10) farklı oyun ile (11) gün süreyle toplam (13) temsil gerçekleştirecek festival kapsamında (140)’ı aşkın misafirimizi kadim şehir Konya’da misafir etmenin onurunu yaşayacağız.

1997 yılından itibaren seyircisine her yıl perde açmanın gururuyla, bizleri yalnız bırakmayan tüm sanatsever halkımızı festival kapsamında da yanımızda olacağını bilerek festivalimize davet ediyoruz.

İyi seyirler…