TİYATROMUZ

KONYA DEVLET TİYATROSU MÜDÜRLÜĞÜ TARİHÇESİ
   
Devlet Tiyatrosu olarak hizmet veren bina 1946 yılında Halkevi olarak yapılmış, Halkevleri kapatıldıktan sonra sinema salonu olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonra İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılan bina, 1981 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. Yıl Dönümü Kutlama Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü katkılarıyla gerekli onarımı ve tefrişi yapılarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir. 1983 yılından 1997 yılına kadar Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne bağlı turne tiyatrosu olarak faaliyet gösteren bina, 1997 yılından itibaren Bölge Tiyatrosu adı altında etkinliğine devam etmektedir.
   
Müdürlüğümüz 1997 Aralık ayından bu yana, başta Konya olmak üzere, çevre il ve ilçelerde çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren 12 bölge tiyatrosundan biridir.

Tiyatromuz, ilk çalışmalarına Ankara Küçük Tiyatro’da Refik ERDURAN’ ın yazdığı Tansu AYTAR’ ın yönettiği “TAMİRCİ” adlı oyun ile başladı.
   
Ankara’da oyun çalışmaları sürerken Konya sahnesi bir tadilat geçirmekteydi. Nihayet 19.12.1997 tarihinde Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçılarından Şeyda AKOVA’nın geçici turne başkanlığı ve sanat yönetmenliğinde “TAMİRCİ” adlı oyunla Konya Devlet Tiyatrosu perdelerini açtı. Baş rollerini: Dilek BOZKURT, Ömer Naci TOPÇU, Alper TAZEBAŞ ve Alpay ULUSOY’ un paylaştıkları oyun iki ay boyunca aralıksız olarak seyirciye sunuldu.
   
Devlet Tiyatroları'nın ve özel tiyatroların sergiledikleri oyunlarla Konya’ da belli bir seyirci kitlesi oluşmuştur. Dolayısıyla Devlet Tiyatrosu’ nun seyirci bakımından şanslı bir yerde olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Konya’ya turne yoluyla, Devlet Tiyatroları (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Trabzon, Erzurum, Van, Sivas, Diyarbakır) ile İstanbul Şehir Tiyatroları, Kent Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Ortaoyuncular, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Ekin Tiyatrosu, Ankara Halk Oyuncuları Topluluğu, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Tiyatro Kare, Tiyatro İstanbul, Nejat Uygur Tiyatrosu, Sadri Alışık Tiyatrosu ve Esin Fosforoğlu gibi tiyatrolar gelerek temsiller sunmuşlardır. Böylece Ankara ve İstanbul’daki seyircilerin izledikleri oyunları, aynı yıl içinde Konyalı seyircilerimizin de izleme olanağına kavuştuğunu vurgulayabiliriz.
   
Müdürlüğümüz halen ilk günkü gibi büyük bir şevk ve heyecanla çalışmalarına devam etmektedir.